Szkoła Podstawowa w Szumowie

"Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl"

Podsumowanie akcji „Recykling daje owoce”

Na zaproszenie SU, skierowane do uczniów naszej szkoły, odpowiedziało ponad 40 osób. Z pomocą rodziców lub z własnej inicjatywy 29 listopada 2017 r. dostarczyły one do punktu zbiórki całkiem sporą ilość elektrogratów. W zamian za jabłko albo banana oddawali, co się dało: od baterii zaczynając, a kończąc na mikrofalówkach. Cieszymy się z tego, że są wśród nas ludzie, którym nie jest obojętna ochrona środowiska. Dziękujemy, że odpowiedzieliście na nasz apel.

Opiekun SU   D. Lubiejewska

„Recykling daje Owoce" - zapraszamy do udziału w akcji

29 listopada w naszej szkole będą zbierane elektrośmieci. Każdy uczeń, który weźmie udział w akcji zostanie obdarowany owocami.

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w akcji „Recykling daje Owoce". W ramach tego przedsięwzięcia w kilkudziedziesięciu wybranych miejscowościach w Polsce organizowane są zbiórki elektroodpadów, w zamian za które rozdawane są pyszne owoce.

Wszystkie elektrośmieci – jako że są odpadami niebezpiecznymi -  nie mogą trafiać do zwykłych śmieci. Dlatego stare lodówki, suszarki, laptopy, telefony, baterie, świetlówki - jednym słowem wszystkie zużyte, zepsute i niepotrzebne sprzęty na prąd – powinny być oddawane do recyklingu. W ramach akcji „Recykling daje Owoce", rozdajemy owoce za elektrograty. To oczywiście symbol akcji, mamy jednak nadzieję, że ekologia, recykling i owoce, rzecz jasna, wyjdą nam wszystkim na zdrowie.

Pamiętajmy o tym, że kraje w Unii Europejskiej mają obowiązek zbiórki selektywnej elektroodpadów.  I o tym, że nielegalna rozbiórka elektrośmieci przez „złomiarzy" przynosi więcej szkody niż pożytku, ponieważ zbierany przez nich sprzęt nie trafia do legalnego systemu, czyli do profesjonalnych firm, które rozkładają ZSEE na drobne elementy, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. „Złomiarze" niestety wyciągają, co wartościowsze fragmenty, przede wszystkim metale: aluminium czy miedź, a reszta ląduje na dzikich wysypiskach, w lasach i rowach.

Co możemy zrobić z elektroodpadami? Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są akcje edukacyjne (np. Recykling daje Owoce) czy zbiórki elektroodpadów przez samorządy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. W Polsce organizację zbiórki prowadzi m.in. ERP (Europejska Platforma Recyklingu). ERP w całej Europie zebrała i przetworzyła w 2016 około 300 000 ton ZSEE. Zapowiada się, że w 2017 roku poziom ten zostanie przekroczony.

Głównym partnerem akcji "Recykling Daje Owoce"  w Polsce jest

Europejska Platforma Recyklingu

Pomysłodawcą akcji jest

ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski

www.cycling-recycling.eu

Akcję w gminie Szumowo organizuje

Lokalna Grupa Działania Brama na bagna wspólnie ze Szkoła Podstawową w Szumowie

Włączmy się wszyscy w tę akcję i pokażmy, że potrafimy dbać o naszą planetę!

Link do filmu https://www.facebook.com/779068242295446/videos/780399472162323/

Samorząd Uczniowski  przy Szkole Podstawowej w Szumowie