Mikołajki - skąd się wzięło to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia

MikołajMikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. 

Tradycje i zwyczaje w Polsce

Mikołajki - jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja. Podczas wizyty Świętego Mikołaja, maluchy otrzymują podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp. To wręczanie prezentów jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie mikołajki to kontynuowanie tej tradycji, ale w nieco zmieniony sposób. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty pod poduszką, w butach czy w skarpetach powieszonych przy kominku.

Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy.

Mikołajki w innych krajach 

Zwyczaj obchodzenia mikołajek nie istnieje jedynie w Polsce. Praktykuje się go również w innych krajach, choć nieco inaczej, niż u nas. W tym wyjątkowym dniu dzieci dostają prezenty niezależnie od szerokości geograficznej. W każdym kraju otrzymują je jednak od kogoś innego:

 • we Francji jest to świecki Pere Noel
 • w Szwecji skrzat Jultomte, w Holandii – Sinterklass
 • w Chinach zaś prezenty przynosi Staruszka Bożonarodzeniowa
 • w Rosji Dziadek Mróz (dopiero w Nowy Rok)
 • we Włoszech prezenty rozdaje wiedźma Befana w Święto Trzech Króli
 • w Danii dzieci obdarowuje Julemanden (Świąteczny Człowiek)
 • w Grecji zaś to nie św. Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, lecz św. Bazyli Wielki (1 stycznia)
 • w Chinach- Shengdan Laoren
 • w Anglii Father Christmas
 • na Hawajach Kanakaloka
 • w Hiszpanii Los Reyes Magos
 • w Japonii Santa Kurohsu
 • na Węgrzech Karácsony Apó. 

POMYSŁY NA PREZENT DIY NA MIKOŁAJKI, ŚWIĘTA I NIE TYLKO

https://simplife.pl/2015/11/30/10-pomyslow-na-prezenty-diy-na-mikolajki-i-swieta/

https://www.twojediy.pl/prezent-diy-na-swieta/

4 grudnia - Barbórka

barbórka1

 

Barbórka to dzień wszystkich górników.  Nazwa ta, wzięła się od daty, kiedy przypada święto, a także od patronki górników - świętej Barbary.

Co ciekawe, to także patronka trudnej pracy i dobrej śmierci. Barbórka to tradycyjne święto górników, ale obchodzą je także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem gazu, ropy naftowej czy też paliw kopalnych.

Dawniej Barbórka była wyłącznie świętem religijnym. W średniowieczu w tym dniu, nie wolno było pracować, natomiast od 1800 roku wprowadzono w Europie specjalne zwyczaje na 4 grudnia.

 

barbórka2Tradycje tego święta są starannie kultywowane we wszystkich ośrodkach górniczych. Dzień Górnika rozpoczyna się poranną, uroczystą mszą świętą, podczas której dziękuje się za bezpiecznie przepracowany rok. Po jej zakończeniu, górnicza orkiestra przechodzi przez dzielnice danego miasta.

Górnicy świętują swój dzień ubrani w tradycyjny, czarny górniczy mundur, a na głowach mają charakterystyczne nakrycia głowy. Podczas Dnia Górnika odbywa się również oficjalne przyjęcie nowych praktykantów sztuki górniczej. Zwyczaj przyjmowania nowicjuszy przez tzw. strzechę górniczą nazywany jest skokiem przez skórę.

Co ciekawe, dzień przed Barbórką organizowane są nawet tak zwane karczmy piwne, w których biorą udział wyłącznie mężczyźni górnicy, a także osoby związane z górnictwem.

 

Z okazji święta do górników płyną ciepłe słowa. Prezydent Andrzej Duda składając życzenia zapewnił, że „obok dynamicznego rozwoju sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu", zaś "praca górników jeszcze długo będzie potrzebna".

 

A tak brzmią życzenia w gwarze śląskiej:

Życza Ci słonka promyków
Szczynśliwych szychtów na dole
Byś cołki szoł nazot do szole

Szczynsliwej szychty na grubie
Niych tam nic niy rombje
Niych Barbórka śwjynto
Dycki o cia pamjynto
Byś niy zostoł na dole
I szczynśliwje na wjyrchu wysiod ze szole

 

"Uzależnienia - złodzieje młodości" - konkurs

Zapraszamy uczniów z klas IV - VIII do udziału w konkursie  pt: Uzależnienia - złodzieje młodościuzaleznienia

Konkurs polega za wykonaniu prezentacji multimedialnej ukazującej różne uzależnienia i ich skutki.

Prace należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin wykonania prac: 04.12.2020r.

Andrzejki

Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada. Dzień ten jest zaraz początkiem starego i końcem nowego roku liturgicznego. Andrzejki, potocznie nazywane też ostatkami, stanowią ostatnią okazję do hucznych zabaw. Po ostatniej szalonej nocy bowiem nadchodzi adwent, w którym kościół zakazuje urządzania hucznych zabaw.

 

 

Kim był św. Andrzej? Św.Andrzej

Noc z 29 na 30 listopada to wigilia dnia św. Andrzeja, od którego zresztą wzięła się nazwa tego wieczoru. Według dawnych wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła tajemnicza aura, a wróżby, szczególnie te dotyczące miłości miały moc. 

Jak głosi Ewangelia, św. Andrzej był pierwszym z 12 powołanych apostołów. Jako pierwszy też głosił Ewangelię w Bizancjum, dlatego historia przypisała mu też miano pierwszego biskupa konstantynopolitańskiego. Za swoje nauki został skazany na śmierć męczeńską. Jest patronem narodów słowiańskich.

 

Skąandrzejki1d wywodzą się andrzejki?

Historycy po dziś dzień nie ustalili dokładnie rodowodu andrzejek. Przypuszcza się, że andrzejkowe wróżby narodziły się w starożytnej Grecji. Na greckie korzenie andrzejek może wskazywać etymologia imienia patrona wróżb, bowiem po grecku Andrzej to Andress (andros - mężczyzna, aner – mąż).

Druga teoria rodowodu andrzejkowych wróżb przypisuje go celtyckim i starogermańskim wierzeniom. Dominującą rolę w tamtejszej kulturze odgrywał Frey – bóg płodności i urodzaju, światła i deszczu, władający też wiatrami i oceanami.

 

Historia polskich andrzejek  andrzejki.kalendarz

Oficjalnie po raz pierwszy użyto sformułowania „andrzejki” za sprawą Marcina Bielskiego, renesansowego poety, pisarza i tłumacza, który w 1557 r. w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej” umieścił wzmianki o andrzejkowych wróżbach.

 

10 pomysłów na wróżby andrzejkowe możecie zobaczyć tutaj:

Wróżby andrzejkowe

Do wróżb andrzejkowych zachęcają nauczycielki świetlicy