Konkurs plastyczny „Choć jeden dzień Pszczołą być”

pszczoła ogłoszenie2

Konkurs jest organizowany przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Jego celem jest popularyzacja wśród uczniów roli i znaczenia pszczoły dla środowiska naturalnego oraz zachęcenie młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia ekologiczne wynikające z ciągle malejącej liczby pasiek oraz postępującej degradacji środowiska.

Zadaniem uczestników będzie wykonanie pracy plastycznej w formacie A4, (układ poziomy) w dowolnej technice malarskiej, rysunkowej lub graficznej (nie będą oceniane prace wyklejane ziarnami, kulkami z bibuły, prace przestrzenne itp.).

Tematy prac:

• Rola pszczoły w przyrodzie,
  • Zagrożenia dla pszczół wynikające z małej liczby pasiek oraz uprzemysłowienia rolnictwa,
  • Sposoby ochrony naturalnego środowiska pszczół,
  • Możliwe do podjęcia działania, które wpływają na zachowanie liczebności pszczół.

Kategorie wiekowe:

• klasy 0-IV
  • klasy V-VIII

Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym należy złożyć do wychowawców świetlicy do dnia 25.05.2021 r. lub wysłać do 31.05.2021 r. (liczy się data wpływu do urzędu), na adres organizatora, czyli Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok.

Więcej informacji,regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo/konkurs-plastyczny-dla-dzieci-choc-jeden-dzien-pszczola-byc.html

Formularz zgłoszeniowy do pobrania

Dzień Ziemi już 22 kwietnia!

dzień ziemi

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, uświadamianie o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W porównaniu do poprzednich lat, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji z powodu pandemii musi przenieść się do świata wirtualnego. Do różnorodnych akcji bardzo chętnie włączali się celebryci i ważne osobistości z całego świata. Powstał singiel „Earth”, w jego realizacji wzięły udział najpopularniejsze gwiazdy muzyki pop. Zyski ze sprzedaży singla zasiliły konta organizacji, które związane są z ochroną środowiska

Ekologiczny Festiwal Online - jedyne w swoim rodzaju ogólnopolskie i bezpłatne wydarzenie pozwala na wspólne świętowanie Dnia Ziemi w wirtualnej rzeczywistości. Żeby wziąć udział w Festiwalu wystarczy w dniu 22 kwietnia wejść na stronę: ekofeston.abrys.pl lub w serwisie Facebook znaleźć wydarzenie „EKOfeston Ekologiczny Festiwal Online”- ponad pięciogodzinny festiwal podzielony na blok dla dzieci w godz. 9.00-12.00, a także dla dorosłych w godz. 12.00-15.00.

Inne propozycje:

Prezentacja dla najmłodszych:

Dzień Ziemi interaktywnie:

Zachęcamy do aktywnego świętowania Dnia Ziemi.

Przypominamy o trwającym do 30 kwietnia konkursie plastycznym ,,Podaj rękę światu - działaj dla klimatu".

Wychowawczynie świetlicy

Hans Christian Andersen

AndersenW roku 2021 przypada: 216. rocznica urodzin i 146. rocznica śmierci Hansa Christiana Andersena.

Hans Christian Andersen – urodzony 2 kwietnia 1805 r. w Odense duński pisarz i poeta. Kiedy Andersen miał 11 lat, umarł jego ojciec. Matka ponownie wyszła za mąż, wtedy chłopak wyjechał do Kopenhagi – miał zamiar rozpocząć tam karierę aktorską. Przez dwa lata uczęszczał do szkoły baletowej. Występował również jako śpiewak, ale stracił czystą barwę głosu w wyniku W 1822 r. otrzymał stypendium królewskie, które pozwoliło mu na podróże oraz rozwijanie zainteresowań. W tym samy roku debiutował jako pisarz – wydał zbiór utworów „Młodzieńcze próby”. W 1829 r. zadebiutował jako autor sztuk teatralnych, jego dzieła nie cieszyły się jednak dużym powodzeniem. Pierwszy zbiór baśni wydał w 1835 r. Wydawał je przez kolejne 40 lat. Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 r. w Rolighed koło Kopenhagi.

Ciekawostki - tego możesz nie wiedzieć

• Jego rodzicami byli szew oraz niepiśmienna praczka.
  • Babcia mówiła mu wiele razy, że chodź są biedni pochodzą z rodziny królewskiej. Jednak dotąd nie wiadomo czy to prawda.
  • Do pisania baśni zainspirowała go babcia.
  • Panicznie bał się, że oszaleje tak, jak jego dziadek. Miewał stany depresyjne oraz często popadał w melancholię. Był egocentrykiem, z trudnością nawiązywał przyjaźnie.
  • Bał się, że zostanie pogrzebany przed śmiercią i na szafce nocnej zostawiał kartkę z napisem "Tylko się wydaje, że umarłem".
  • Interesujące ciekawostki o Hansie Christianie Andersenie znaleźć można w książce "Andersen Dzienniki 1825-1875" (wyd. Media Rodzina).

Baśnie Andersena znane są przez dzieci nawet dziś. Należą do nich między innymi, takie tytuły, jak: "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Nowe szaty cesarza", "Brzydkie kaczątko", "Królowa Śniegu", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Mała syrenka" czy "Dzielny, ołowiany żołnierzyk".

Propozycje baśni

August 2021