Szkoła Podstawowa w Szumowie

"Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl"

Nauczyciele, którzy pracowali w szumowskiej szkole

Nauczyciele, którzy pracowali w szumowskiej szkole:

1. Bączyk Teresa – nauczanie początkowe
  2. Bejnarowicz Anna – fizyka
  3. Bielska Wioletta - technika
  4. ks. Bielski Tadeusz - religia
  5. Boguszewska Małgorzata - wych. do życia w rodzinie
  6. Brulińska Henryka - harcerstwo
  7. Brzostowska Halina – fizyka, chemia
  8. Brzóska Marzena Iwona - świetlica
  9. Bugalecka Zofia – jęz. polski, matematyka
  10. Chmielewska Halina – chemia, matematyka

Czytaj więcej: Nauczyciele, którzy pracowali w szumowskiej szkole

Historia szkoły w Szumowie

Historia szkoły w Szumowie:

Historia szkolnictwa na terenie Gminy Szumowo sięga XVI wieku. Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Szumowie pochodzą z 1530 r. W zapiskach znajdujemy informacje o funduszu przeznaczonym na utrzymanie rektora szkółki oraz o wyposażeniu szkoły.

W 1818 r. proboszcz osobiście uczył 24 chłopców i 20 dziewcząt, jednak 4 lata później szkoła parafialna już nie istniała. Z braku ciągłości w zapiskach o jej funkcjonowaniu wnioskować można, iż w późniejszych latach działała ona jedynie sporadycznie. Powodem był brak stałego funduszu i zła sytuacja ekonomiczna parafian, którzy nie byli w stanie wspierać finansowo szkoły.

W 1892 r. wybudowano na rynku drewnianą, państwową szkołę, w której uczono w języku rosyjskim (był to czas zaborów, teren gminy Szumowo znajdował się w zaborze rosyjskim). Uczyło się w niej 78 dzieci. W kronice szkoły, pisanej po II wojnie światowej przez kierownika szkoły panią Annę Bejnarowicz, znaleźć można niestety fragmentaryczne, ale ważne wiadomości na temat działalności patriotycznej szkoły pod koniec XIX w. Wychowanie dzieci i młodzieży odbywało się w poczuciu przynależności do narodu polskiego, co często kończyło się karą i wywozem na Syberię. Nauczycielką ukaraną w ten sposób za organizowanie manifestacji z udziałem dzieci była pani Janina Krajewska.

Czytaj więcej: Historia szkoły  w Szumowie