Zespół Szkół w Szumowie
ul. Szkolna 14
18-305 Szumowo

tel. (86) 476 80 18
fax  (86) 476 90 86

e-mail: zsszumowo@wp.pl  
Godziny otwarcia sekretariatu: 7.30 - 15.30
Godziny otwarcia świetlicy: 7.00 - 16.00

" Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pani Violetta Matusiak, e-mail: v.matusiak@dpag.pl "

„Godzina pąsowej róży” – Maria Kriiger

Ostatnio przeczytałam niezwykłą książkę Marii Kriiger pt. „Godzina pąsowej róży”. Wzbudziła we mnie niezwykłe uczucia, dlatego postanowiłam   o niej opowiedzieć.

         Główną bohaterką utworu jest czternastoletnia Anda Szemiotówna. Uwielbia ona gimnastykę i pływanie. Pewnego dnia nastolatka przypadkowo przestawia wskazówki zegara iprzenosi się w inny wymiar czasowy. Na początku Anda nie wiedziała, co się dzieje. Dopiero ciotka Eleonora, która przemówiła z portretu, wyjaśniła jej tę sytuację. Anda, dowiedziawszy się, że cofnęła się w czasie o sto lat, nie mogła w to uwierzyć. Dziewczyna była zdumiona i przerażona, że teraz funkcjonuje w roku tysiąc osiemset osiemdziesiątym. Powoli uświadamia sobie wartość swojego poprzedniego życia i za wszelką cenę chce odnaleźć drogę powrotną.

         W tej historii najbardziej spodobał mi się nastrój, w jaki autorka wprowadza czytelnika. Zaciekawiły mnie obyczaje, tradycje i stroje polskiego społeczeństwa w dziewiętnastym wieku. Nie tylko tym zachwyca książka. Niezwykle interesujące są losy żartobliwej i wybuchowej Andy. Ogólnie powieść jest zabawna i czyta się ją bardzo szybko.

Cieszę się, że wypożyczyłam tę książkę ze szkolnej biblioteki. Wy również sięgnijcie po ten trochę zapomniany utwór Marii Kriiger. Serdecznie polecam.

Kinga Bączyk, kl. III c G

Rok szkolny 2017/2018