Zespół Szkół w Szumowie
ul. Szkolna 14
18-305 Szumowo

tel. (86) 476 80 18
fax  (86) 476 90 86

e-mail: zsszumowo@wp.pl  
Godziny otwarcia sekretariatu: 7.30 - 15.30
Godziny otwarcia świetlicy: 7.00 - 16.00

" Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pani Violetta Matusiak, e-mail: v.matusiak@dpag.pl "

KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM

Dwie uczennice z naszej szkoły zostały laureatkami VII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa … Sztuka ludowa Podlasia inspiracją do działań twórczych”, który odbywał się pod Honorowym Patronatem: Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.
I miejsce w kategorii: forma przestrzenna, klasy VII-VIII i III gimnazjum zdobyła AMELIA KOMOR z klasy VIII za pracę „Pokuć – tradycyjny święty kąt paradny w podlaskiej chacie”.
II miejsce w kategorii: forma przestrzenna, klasy IV-VI zajęła JULIA KUREK z klasy IV b za pracę „Świat kapliczek i krzyży przydrożnych na Podlasiu”. W ubiegłym roku szkolnym dziewczęta też były laureatkami tego przedsięwzięcia.
Konkurs miał na celu promocję województwa podlaskiego, kształtowanie patriotyzmu lokalnego, zachęcenie do uczestniczenia w życiu kulturalnym regionu, popularyzację walorów przyrodniczych i architektonicznych Podlasia, promocję podlaskiego rękodzieła ludowego, rozwijanie umiejętności plastycznych przez stosowanie różnych technik i form plastycznych, prezentację możliwości twórczych dzieci i młodzieży podlaskich szkół. Na konkurs wpłynęło 650 prac plastycznych. 7 maja 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród zwycięzcom konkursu.
Gratulujemy!
Zapraszamy uczniów do udziału w kolejnej edycji tego konkursu. Każdy ma szansę na sukces.

Lucyna Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

Finał konkursu na scenkę teatralną - „ Można inaczej - NIE dla uzależnień”.

Młodość to okres, w którym pojawia się problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Uzależnienia są jednym z największych zagrożeń współczesności. Młodzi ludzie, szczególnie u progu dorastania podejmują wiele różnorodnych, niekiedy zupełnie nowych zachowań, są podatni na „nowinki” – często szkodliwe dla zdrowia. Na przykład spędzają dużo czasu przed komputerem, telewizorem, zaczynają eksperymentować z używkami co jest szczególnie groźnym i niepokojącym zjawiskiem.
W związku z tym, nauczyciele świetlicy wraz z pedagogiem szkolnym zorganizowali konkurs „ Można inaczej - NIE dla uzależnień” biorąc udział w programie edukacyjno-profilaktycznym „Aktywność i dobre wychowanie profilaktyką uzależnień” realizowanym w Zespole Szkół w Szumowie w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Uczniowie klas przygotowali krótkie scenki teatralne, które były zaprezentowane 28.03.2019r. społeczności Zespołu Szkół w Szumowie. Scenki przygotowane przez uczniów przedstawiały następujące problemy:konkurs profilaktyczny 2019 4b
klasa IV a – uzależnienie od słodyczy,
klasa IV b – uzależnienie od telewizora, komputera, internetu,
klasa V a – jesteś świadkiem, jak część klasy śmieje się z kolegi, gdy ten nie potrafi rozwiązać zadania,
klasa V b – koleżanki obgadują przy tobie nieobecnego kolegę/koleżankę,
klasa VI – grupa osób wyśmiewa koleżankę na lekcji wych-fiz,
klasa VII a – uzależnienie od telefonu komórkowego,
klasa VII b – grupa osób na przerwie wyśmiewa się z ubrania koleżanki,
klasa VIII – uzależnienie od papierosów, e-papierosów,
klasa III a gim – uzależnienie od alkoholu,
klasa III b gim – uzależnienie od narkotyków, dopalaczy.
Wyniki konkursu:
Kategoria klas IV – VI
I miejsce – kl. IV b
II miejsce – kl. V b
III miejsce – kl. IV a
Kategoria klas VII – VIII i klasy III gim.
I miejsce – kl. VII a
II miejsce – kl. VIII
III miejsce – kl. VII b
Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom. Gratulujemy ciekawych pomysłów.


Organizatorzy

Niech żyje bajka!

Biblioteka Zespołu Szkół w Szumowie jak bajkowy SEZAM dzieli się swoimi skarbami nie tylko z uczniami ale i z przedszkolakami. Dzieci z przedszkola miały kolejną atrakcję! Odwiedziły ich postacie z bajek. Uczennice z zespołu bibliotecznego: Aleksandra Dębek, Oliwia Dzieniszewska, Katarzyna Jabłecka, Vanessa Legacki i Magda Wyszomierska przygotowały przedstawienie teatralne pt. „Witajcie w naszej bajce!”.
Czerwony Kapturek niósł w koszyku same smakołyki, leśniczy pilnował bezpieczeństwa w lesie, a wilk chciał wszystkich przechytrzyć. Oczywiście jego plany się nie udały. Dobra wróżka sprawiła, że życie Kopciuszka stało się bogate i szczęśliwe. Przepiękna Śnieżka musiała uciekać przed złą macochą. Na szczęście pomogło jej siedmiu krasnoludków. Roszpunka, zamknięta w wieży, doczekała się spełnienia swoich marzeń. Jak to zwykle
w bajkach bywa: dobro górą, zło przegrywa! Każda baśniowa scenka kończyła się morałem, interpretującym symbolikę zdarzeń przedstawionych na scenie. Uatrakcyjnieniem występu były: barwna scenografia, porywająca muzyka i piękny taniec.
Uczennice z klasy V b tak wspaniale zaprezentowały swoje role, że oglądanie znanych baśni stało się prawdziwą przyjemnością. Dzięki teatralnemu przedsięwzięciu szkolnej biblioteki aktorzy i widzowie jeszcze raz przekonali się, że bajka może nas wiele nauczyć.
Dziękuję wszystkim uczennicom, które z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością współpracowały ze mną podczas przygotowywania bajkowego przedstawienia.

Lucyna Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

„Z książką w świat wartości”

Uczniowie klasy VII a uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie edukacyjnym dla szkół „Wychowanie przez czytanie”, którego organizatorem była Fundacja “ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przedsięwzięcie trwało od września do grudnia 2018 roku. Cele Programu to wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz propagowanie czytelnictwa i wartościowej literatury. Koordynatorami tego projektu w naszej szkole były panie: Lucyna Selerowska i Dorota Kurpiewska. Program polegał na przeprowadzeniu z uczniami zajęć w oparciu o książkę “Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” z wykorzystaniem przygotowanych przez Fundację materiałów edukacyjnych. Elementem Programu był konkurs prac multimedialnych przygotowanych przez uczniów. Młodzież w trakcie zajęć uczyła się rozumienia takich pojęć jak m.in. szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość. Siódmoklasiści aktywnie uczestniczyli w spotkaniach. Z zaangażowaniem brali udział w dyskusjach i w pracach twórczych. Wykonali planszę tematyczną, komiksy o wartościach moralnych, nagrali scenki do filmu o uczciwości.
Biblioteka szkolna otrzymała od Fundacji m.in. dwie książki autorstwa Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej: „Wychowanie przez czytanie” oraz „Z dzieckiem w świat wartości”.
Uczniowie klasy VII a - uczestnicy Programu uświadomili sobie ważność wartości moralnych oraz potrzebę ich przestrzegania na co dzień. Nauczyli się dostrzegać w utworach literackich przesłania moralne, będące drogowskazami życiowymi. 

Lucyna Selerowska, Dorota Kurpiewska

Nowe książki w bbliotece

 

 

              

Szkolna biblioteka w Szumowie ponownie podjęła starania o wzbogacenie księgozbioru. Tym razem również się udało! Po raz kolejny otrzymaliśmy w darze z Warszawy przepiękne wydania książek o różnorodnej tematyce. Czekają na czytelników! Każdy uczeń może zostać ich odkrywcą! Zapraszam do wypożyczania nowości.

Lucyna Selerowska
nauczyciel bibliotekarz