Zespół Szkół w Szumowie
ul. Szkolna 14
18-305 Szumowo

tel. (86) 476 80 18
fax  (86) 476 90 86

e-mail: zsszumowo@wp.pl  
Godziny otwarcia sekretariatu: 7.30 - 15.30
Godziny otwarcia świetlicy: 7.00 - 16.00

" Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pani Violetta Matusiak, e-mail: v.matusiak@dpag.pl "

Niech żyje bajka!

Biblioteka Zespołu Szkół w Szumowie jak bajkowy SEZAM dzieli się swoimi skarbami nie tylko z uczniami ale i z przedszkolakami. Dzieci z przedszkola miały kolejną atrakcję! Odwiedziły ich postacie z bajek. Uczennice z zespołu bibliotecznego: Aleksandra Dębek, Oliwia Dzieniszewska, Katarzyna Jabłecka, Vanessa Legacki i Magda Wyszomierska przygotowały przedstawienie teatralne pt. „Witajcie w naszej bajce!”.
Czerwony Kapturek niósł w koszyku same smakołyki, leśniczy pilnował bezpieczeństwa w lesie, a wilk chciał wszystkich przechytrzyć. Oczywiście jego plany się nie udały. Dobra wróżka sprawiła, że życie Kopciuszka stało się bogate i szczęśliwe. Przepiękna Śnieżka musiała uciekać przed złą macochą. Na szczęście pomogło jej siedmiu krasnoludków. Roszpunka, zamknięta w wieży, doczekała się spełnienia swoich marzeń. Jak to zwykle
w bajkach bywa: dobro górą, zło przegrywa! Każda baśniowa scenka kończyła się morałem, interpretującym symbolikę zdarzeń przedstawionych na scenie. Uatrakcyjnieniem występu były: barwna scenografia, porywająca muzyka i piękny taniec.
Uczennice z klasy V b tak wspaniale zaprezentowały swoje role, że oglądanie znanych baśni stało się prawdziwą przyjemnością. Dzięki teatralnemu przedsięwzięciu szkolnej biblioteki aktorzy i widzowie jeszcze raz przekonali się, że bajka może nas wiele nauczyć.
Dziękuję wszystkim uczennicom, które z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością współpracowały ze mną podczas przygotowywania bajkowego przedstawienia.

Lucyna Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

„Z książką w świat wartości”

Uczniowie klasy VII a uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie edukacyjnym dla szkół „Wychowanie przez czytanie”, którego organizatorem była Fundacja “ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przedsięwzięcie trwało od września do grudnia 2018 roku. Cele Programu to wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz propagowanie czytelnictwa i wartościowej literatury. Koordynatorami tego projektu w naszej szkole były panie: Lucyna Selerowska i Dorota Kurpiewska. Program polegał na przeprowadzeniu z uczniami zajęć w oparciu o książkę “Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” z wykorzystaniem przygotowanych przez Fundację materiałów edukacyjnych. Elementem Programu był konkurs prac multimedialnych przygotowanych przez uczniów. Młodzież w trakcie zajęć uczyła się rozumienia takich pojęć jak m.in. szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość. Siódmoklasiści aktywnie uczestniczyli w spotkaniach. Z zaangażowaniem brali udział w dyskusjach i w pracach twórczych. Wykonali planszę tematyczną, komiksy o wartościach moralnych, nagrali scenki do filmu o uczciwości.
Biblioteka szkolna otrzymała od Fundacji m.in. dwie książki autorstwa Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej: „Wychowanie przez czytanie” oraz „Z dzieckiem w świat wartości”.
Uczniowie klasy VII a - uczestnicy Programu uświadomili sobie ważność wartości moralnych oraz potrzebę ich przestrzegania na co dzień. Nauczyli się dostrzegać w utworach literackich przesłania moralne, będące drogowskazami życiowymi. 

Lucyna Selerowska, Dorota Kurpiewska

Nowe książki w bbliotece

 

 

              

Szkolna biblioteka w Szumowie ponownie podjęła starania o wzbogacenie księgozbioru. Tym razem również się udało! Po raz kolejny otrzymaliśmy w darze z Warszawy przepiękne wydania książek o różnorodnej tematyce. Czekają na czytelników! Każdy uczeń może zostać ich odkrywcą! Zapraszam do wypożyczania nowości.

Lucyna Selerowska
nauczyciel bibliotekarz

Listy do Macedonii

Czym interesują się dzieci w Macedonii? Jak spędzają swój wolny czas? Czy znają Roberta Lewandowskiego? Jakich przedmiotów uczą się w szkole? Na te i wiele innych pytań odpowiadały dzieci z klas IVa, IVb, V ze Szkoły Podstawowej w Szumowie. W okresie od listopada 2017 r. do czerwca 2018 r. trwała wymiana korespondencji listownej w języku anielskim uczniów naszej szkoły z uczniami prywatnej szkoły Smile School of English w Skopje, w Macedonii. Dzieci opisywały swoje zainteresowania i formy spędzania czasu wolnego, szkołę, przedmioty, których się uczą, ulubione gry. W okresie świątecznym przesyłały kartki z życzeniami do rówieśników.
Pisanie listów w tradycyjny sposób było dla uczniów bardzo atrakcyjną formą pogłębiania wiedzy na temat innych krajów, jak również praktycznym sposobem rozwijania i wykorzystania języka angielskiego.


Magdalena Jasionek
Magdalena Staniaszek

Spotkanie z kulturą ludową

W bibliotece Szkoły Podstawowej w Szumowie odbyło się spotkanie z Paniami Wiesławą Bańkowską i Aliną Przeździecką. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak ciekawa i oryginalna jest twórczość ludowa. Z dużym zainteresowaniem słuchali Pań, których pasją stało się rękodzielnictwo. Podziwiali Ich prace, świadczące o ludowym mistrzostwie. Umiejętności zaproszonych Pań przekonały uczniów, że zaangażowanie i kreatywność to cechy, dzięki którym można z powodzeniem budować kulturę Małej Ojczyzny. Spotkanie     w szkolnej bibliotece zachęciło uczniów do rozwijania samorodnych talentów i włączenia się do wzbogacania twórczości ludowej. Pierwsze kroki już zostały zrobione, ponieważ w części warsztatowej spotkania uczniowie pod kierunkiem Gości wykonywali kolorowe kwiaty, palemki i wielkanocne pisanki. Zajęcia dostarczyły wszystkim wiele radości i satysfakcji. Aktywność uczniów daje nadzieję na to, że w dobie komputerów twórczość ludowa będzie nadal uważana za wartość bezcenną.

Lucyna Selerowska, nauczyciel bibliotekarz

 

Wojewódzki sukces uczennic z Szumowa

Wśród laureatów tegorocznej VIII edycji Wojewódzkiego konkursu na wiersz lub fraszkę o bibliotece „Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka” są dwie uczennice z naszej szkoły: JULIA KUREK z klasy III b, która zdobyła I MIEJSCE w kategorii uczniowie klas I- III szkoły podstawowej oraz PAULINA BRULIŃSKA z klasy III c – WYRÓŻNIONA w kategorii uczniowie klas gimnazjalnych. Celem tego przedsięwzięcia było: rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży oraz umiejętności stosowania pisemnych form wypowiedzi, wyeksponowanie dobrych stron biblioteki a także promowanie alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Komisja konkursowa oceniała: zgodność pracy z tematem, jej pomysłowość i oryginalność. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku podczas Konferencji „Biblioteki szkolne”. Julia i Paulina otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali recytacji wierszy w wykonaniu zdobywców pierwszych miejsce w poszczególnych kategoriach wiekowych. Serdecznie gratulujemy!