Zespół Szkół w Szumowie
ul. Szkolna 14
18-305 Szumowo

tel. (86) 476 80 18
fax  (86) 476 90 86

e-mail: zsszumowo@wp.pl  
Godziny otwarcia sekretariatu: 7.30 - 15.30
Godziny otwarcia świetlicy: 7.00 - 16.00

" Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pani Violetta Matusiak, e-mail: v.matusiak@dpag.pl "

"Dziękujemy za..."

Z okazji Święta Edukacji Narodowej w piątek, 11 października br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Podczas akademii dyrektor szkoły, pani Bożena Katarzyna Kosobudzka przypomniała zgromadzonym, że dzień ten jest wyjątkowym świętem, dedykowanym zarówno nauczycielom, wychowawcom, pedagogom jak i wszystkim pracownikom oświaty - ludziom, którzy, kształtując umysły dzieci i młodzieży, ich umiejętności, a także wiedzę, zainteresowania i postawę patriotyczną, tworzą przyszłość naszej Ojczyzny. Podkreślając, jak ważna jest misja nauczania i wychowania współczesnych pokoleń, Pani Dyrektor podziękowała za trud i poświęcenie włożone w wykonywaną pracę, życząc jednocześnie radości, sukcesów w realizacji trudnych zamierzeń, szacunku i uznania wśród uczniów.

            Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród nauczycielom i pracownikom. Jak co roku zostały wręczone Nagrody Dyrektora Szkoły w uznaniu zasług
i osiągnięć w pracy dydaktycznej, wychowawczej i organizacyjnej w minionym roku szkolnym. Nagrodą Dyrektora zostali odznaczeni następujący nauczyciele i pracownicy: Katarzyna Gawkowska, Małgorzata Frączyk, Zbigniew Komor, Gabriela Leszczyńska, Jolanta Oczechowska, ks. Marek Ulatowski, Magdalena Staniaszek, Jolanta Cieśluk, Jolanta Daniłowska, Jerzy Głębocki.

            W dalszej części apelu życzenia pracownikom oświaty złożyli: przedstawiciel organu prowadzącego pani Agnieszka Żochowska, ksiądz proboszcz Sławomir Grodecki oraz Przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły pani Justyna Radziejewska.

            Do życzeń, w imieniu społeczności uczniowskiej, dołączyli uczniowie klasy VIa Małgorzata Krajewska i Antoni Koda, rozpoczynając część artystyczną.  W tym roku wystąpili nasi najmłodsi uczniowie z klas: IIa, IIIa i IIIb. Całość programu została wsparta śpiewem szkolnego chóru oraz tańcem klasy IIa. Uroczystość poprowadził przewodniczący Samorządu Szkolnego Mikołaj Werpachowski. Na koniec wszyscy pracownicy oświaty i goście otrzymali kwiat, do którego dołączono bilecik ze słowami: "Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za SERCE". Wykonali go uczniowie pod kierunkiem nauczycieli świetlicy.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania  i uświetnienia tej uroczystości.

Organizatorzy

Uczniowie z Szumowa na Zielonej Szkole

 

Miniony czwartek i piątek (3,4 października 2019r.) uczniowie klas Vb i VIa wraz z opiekunami: Magdaleną Staniaszek, Zbigniewem Komor oraz Alicją Doncer spędzili czas na zielonej szkole w Młodzieżowym Centrum Rozwoju w Ostrożnem.
Jednym z celów wyjazdu była integracja zespołów klasowych. Jak wiadomo, dobre relacje w klasie mają znaczący wpływ na funkcjonowanie młodych ludzi w szkole, a co za tym idzie również na motywację do zdobywania wiedzy i wyniki edukacyjne. Zdobywanie nowej wiedzy w ciekawy sposób było kolejnym celem naszego pobytu w Ostrożnem. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, brali także udział w zajęciach edukacyjnych.
Zielona szkoła rozpoczęła się w czwartek o godzinie 9.00. Po zakwaterowaniu i zapoznaniu się z obiektem, rozpoczęły się zajęcia z języka angielskiego i wf. Przy poprowadzeniu poszczególnych lekcji skorzystano z sali kominkowej oraz boiska do piłki nożnej. Po pysznym obiedzie odbyły się zajęcia przyrodnicze poprowadzone przez panią Alicję Doncer, która zabrała uczniów do pobliskiego lasku. Tam uczestnicy zajęć dowiedzieli się wszystkiego o porostach występujących w polskich lasach oraz uczyli się jak „zmierzyć” poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie przy pomocy skali porostowej. Po spacerze zaczęto przygotowania do grillowania. Chętni uczniowie uprzątnęli wiatę i pomogli w czyszczeniu grilla, po czym z niecierpliwością oczekiwali na upieczenie kiełbasek. Około godziny 19.00 odwiedzili nas wyczekiwani goście, nauczyciele naszej szkoły: p. Lidia Radwańska, p. Anna Dąbrowska-Komor oraz ks. Marek Ulatowski, którzy wspólnie przygotowali dla nas edukacyjną grę terenową. Podczas gry uczniowie musieli zmierzyć się nie tylko z ciemnym lasem, ale także z zadaniami z matematyki, religii, wf-u i wielu innych przedmiotów. Na koniec organizatorzy zabawy obdarowali wszystkich uczestników cukierkami.
Po powrocie z gry terenowej na nocnych włóczykijów czekała ciepła herbatka oraz słodki poczęstunek w postaci przepysznych wypieków przygotowanych przez mamy: p. Agnieszkę Jastrząb, p. Annę Moczarską i p. Dorotę Talacha.
Ten pełen wrażeń dzień podsumowaliśmy wspólnie w pokoju kominkowym. Ks. Marek zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy wieczornej i Apelu Jasnogórskiego. Na koniec zawiązaliśmy krąg i przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni, która przypieczętowała więzi łączące nas nie tylko na wyjeździe, ale również podczas całej naszej wspólnej drogi wiodącej przez szkolne korytarze.
Kolejny dzień rozpoczął się śniadaniem, w którego przygotowanie zaangażowali się również uczniowie. O godzinie 10.00 gościliśmy panią Wiolettę Suchcicką. Przyjechała do nas, aby poprowadzić zajęcia z techniki. Pod jej nadzorem chłopcy wykonali dla swoich koleżanek oryginalne papierowe broszki, natomiast dziewczynki odwdzięczyły się wykonaniem dla chłopców pięknych kolorowych krawatów. Po zakończonych zajęciach uczestnicy wręczyli sobie nawzajem te drobne prezenty.
Ostatnim punktem programu była gra terenowa „50-tka”. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup. Zadaniem każdej z nich było odnajdowanie numerków rozmieszczonych na terenie ośrodka i odpowiadanie na pytania z różnych dziedzin wiedzy. Wszystko wskazuje na to, że jest to ulubiona gra naszej młodzieży. Chętnie biegali po podwórku w poszukiwaniu numerków i bez większych problemów odpowiadali na pytania, które miały utrwalić ich wiedzę zdobytą w szkole.
Po „50-tce” przyszła pora na uprzątnięcie pokoi i powrót do domu.

Magdalena Staniaszek
Zbigniew Komor
Alicja Doncer

Zapraszamy do udziału w akcji "Kolorowe kredki"

Szkoła Podstawowa i Gminne Przedszkole w Szumowie zapraszają uczniów i przedszkolaków do udziału w akcji "kolorowe kredki", która polega na zbiórce kredek (świecowych i ołówkowych) niekompletnych lub częściowo zużytych. Część zebranych kredek zostanie przetworzona na nowe i w piórnikach uszytych przez wolontariuszy - przekazana dzieciom z oddziałów szpitalnych. Natomiast pozostałe przeznaczone będą do tworzenia pięknej biżuterii, z której dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Dzień Języków Europejskich w Szkole Podstawowej w Szumowie

,, Z językami zajdziesz dalej” – pod takim hasłem w tym roku Komisja Europejska organizuje szereg wydarzeń promujących naukę języków. Nasza szkoła od wielu lat włącza się w dzien jezykow 7 2019tę akcję. Staramy się, aby nasi uczniowie w atrakcyjny sposób przyswajali nowe wiadomości o krajach europejskich i nie tylko.
25 września tego roku uczniowie klas IV-VIII sprawdzali swoją znajomość języka angielskiego rozwiązując łamigłówki, rebusy i zagadki po to, by wydostać się z

escape roomu i odnaleźć ukryty ,,skarb”. Uczestnicy zabawy poznali też powitania w wielu językach europejskich. Mogli też wykazać się znajomością barw narodowych różnych państw Europy, dopasowując ich nazwy do flag państwowych i ich stolic.

Uczniowie klas I-III zmagali się w rozgrywkach klasowych, odpowiadając na pytania dotyczące znajomości języka angielskiego. Obejrzeli też prezentację multimedialną, dzięki której poznali nazwy zwierząt w języku francuskim i rosyjskim oraz liczby w języku hiszpańskim.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.

 

Magdalena Jasionek