Obchody Europejskiego Dnia Języków w Szkole Podstawowej w Szumowie

dzien jezykow26 września został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2001 roku Europejskim Dniem Języków. W Szkole Podstawowej w Szumowie dzień ten obchodzony jest wyjątkowo uroczyście od wielu lat. 

W tym roku szkolnym 18 i 22 września organizowane były lekcje przez Skype’a, prowadzone przez native speakerów z Grecji oraz Czech. Uczniowie mieli możliwość poznania języka oraz kultury wybranego przez siebie kraju. Mimo początkowych obaw, uczniowie wychodzili z lekcji zadowoleni
i chętni do dalszego zgłębiania wiedzy. Wielu z nich przekonało się, jak ważna jest umiejętność komunikacji i przyznało, że warto uczyć się języków obcych.

Dodatkową motywacją do poznawania kultury innych krajów było odszukiwanie w budynku szkoły pytań dotyczących różnych języków ukrytych w kodach QR. Przez pięć dni chętni uczniowie, podzieleni na grupy, udzielali odpowiedzi na pytania oraz musieli zapisać wyrazy za pomocą alfabetu rosyjskiego. Ponadto drużyny musiały wykonać dyktando wyrazowe w kilku językach, przyporządkować słówka do danego języka oraz zmierzyć się w internetowym Quizie Wiedzy o Krajach i Językach Europejskich. Rywalizacja była zacięta, a było o co walczyć.

W piątek, 29 września odbyło się oficjalne podsumowanie zmagań i wręczenie nagród. W kategorii klas IV-VI zwyciężyła drużyna z klasy VIa, w kategorii gimnazjum plus klasa VII pierwsze miejsce zajęły dziewczęta z klas drugich.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim biorącym udział w zabawie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.

Autor: Małgorzata Sówka