Zespół Szkół w Szumowie
ul. Szkolna 14
18-305 Szumowo

tel. (86) 476 80 18
fax  (86) 476 90 86

e-mail: zsszumowo@wp.pl  
Godziny otwarcia sekretariatu: 7.30 - 15.30
Godziny otwarcia świetlicy: 7.00 - 16.00

" Na podstawie art.37.7 RODO informuję, że inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pani Violetta Matusiak, e-mail: v.matusiak@dpag.pl "

Apel z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

9 listopada 2018 r. o godzinie 10.45 rozpoczął się apel z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tę szczególną uroczystość przybył ksiądz kanonik dr Sławomir Grodecki – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie.
Wszyscy uczniowie wyglądali bardzo odświętnie – ich galowe stroje ozdabiały kotyliony. Ubrane w barwy narodowe przedszkolaki - szczególnie się wyróżniały.
W części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klas: V, VI, VII i III gimnazjum, zgromadzonym na uroczystości zostały przybliżone wydarzenia historyczne związane z utratą niepodległości przez Polskę oraz trud kilku pokoleń Polaków dążących do jej odzyskania. Ze wzruszeniem słuchaliśmy pieśni patriotycznych - pięknie zaśpiewanych przez utalentowanych solistów i chór szkolny. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po zakończonej akademii wspólnie zaśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych. Dyrektor szkoły – Pani Bożena Kosobudzka podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie apelu. Ksiądz proboszcz zaprosił na uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w niedzielę 11.11.2018r., a rozpocznie je Msza święta o godz. 10.00 w kościele parafialnym.

Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce. Niech w pamięci pozostanie nam kilka refleksji wypowiedzianych przez uczniów na akademii:
„Ojczyzna nie jest tylko regułką, ale czymś więcej, przynajmniej dla mnie. Słowo to kojarzy mi się z miłością, szacunkiem i odpowiedzialnością. To przecież od nas – młodych Polaków, zależy, jaka będzie przyszłość.”
„Jestem dumna z Polaków, którzy walczyli za nasz kraj. Ja też bym chciała zrobić coś dla Ojczyzny, lecz nie wiem co. Chyba my – uczniowie możemy tylko dobrze się uczyć, aby Polska zyskała nowych mądrych ludzi.”

Małgorzata Brodecka

Katarzyna Dmochowska