Uczniowie z Szumowa na Zielonej Szkole

 

Miniony czwartek i piątek (3,4 października 2019r.) uczniowie klas Vb i VIa wraz z opiekunami: Magdaleną Staniaszek, Zbigniewem Komor oraz Alicją Doncer spędzili czas na zielonej szkole w Młodzieżowym Centrum Rozwoju w Ostrożnem.
Jednym z celów wyjazdu była integracja zespołów klasowych. Jak wiadomo, dobre relacje w klasie mają znaczący wpływ na funkcjonowanie młodych ludzi w szkole, a co za tym idzie również na motywację do zdobywania wiedzy i wyniki edukacyjne. Zdobywanie nowej wiedzy w ciekawy sposób było kolejnym celem naszego pobytu w Ostrożnem. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, brali także udział w zajęciach edukacyjnych.
Zielona szkoła rozpoczęła się w czwartek o godzinie 9.00. Po zakwaterowaniu i zapoznaniu się z obiektem, rozpoczęły się zajęcia z języka angielskiego i wf. Przy poprowadzeniu poszczególnych lekcji skorzystano z sali kominkowej oraz boiska do piłki nożnej. Po pysznym obiedzie odbyły się zajęcia przyrodnicze poprowadzone przez panią Alicję Doncer, która zabrała uczniów do pobliskiego lasku. Tam uczestnicy zajęć dowiedzieli się wszystkiego o porostach występujących w polskich lasach oraz uczyli się jak „zmierzyć” poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie przy pomocy skali porostowej. Po spacerze zaczęto przygotowania do grillowania. Chętni uczniowie uprzątnęli wiatę i pomogli w czyszczeniu grilla, po czym z niecierpliwością oczekiwali na upieczenie kiełbasek. Około godziny 19.00 odwiedzili nas wyczekiwani goście, nauczyciele naszej szkoły: p. Lidia Radwańska, p. Anna Dąbrowska-Komor oraz ks. Marek Ulatowski, którzy wspólnie przygotowali dla nas edukacyjną grę terenową. Podczas gry uczniowie musieli zmierzyć się nie tylko z ciemnym lasem, ale także z zadaniami z matematyki, religii, wf-u i wielu innych przedmiotów. Na koniec organizatorzy zabawy obdarowali wszystkich uczestników cukierkami.
Po powrocie z gry terenowej na nocnych włóczykijów czekała ciepła herbatka oraz słodki poczęstunek w postaci przepysznych wypieków przygotowanych przez mamy: p. Agnieszkę Jastrząb, p. Annę Moczarską i p. Dorotę Talacha.
Ten pełen wrażeń dzień podsumowaliśmy wspólnie w pokoju kominkowym. Ks. Marek zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy wieczornej i Apelu Jasnogórskiego. Na koniec zawiązaliśmy krąg i przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni, która przypieczętowała więzi łączące nas nie tylko na wyjeździe, ale również podczas całej naszej wspólnej drogi wiodącej przez szkolne korytarze.
Kolejny dzień rozpoczął się śniadaniem, w którego przygotowanie zaangażowali się również uczniowie. O godzinie 10.00 gościliśmy panią Wiolettę Suchcicką. Przyjechała do nas, aby poprowadzić zajęcia z techniki. Pod jej nadzorem chłopcy wykonali dla swoich koleżanek oryginalne papierowe broszki, natomiast dziewczynki odwdzięczyły się wykonaniem dla chłopców pięknych kolorowych krawatów. Po zakończonych zajęciach uczestnicy wręczyli sobie nawzajem te drobne prezenty.
Ostatnim punktem programu była gra terenowa „50-tka”. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup. Zadaniem każdej z nich było odnajdowanie numerków rozmieszczonych na terenie ośrodka i odpowiadanie na pytania z różnych dziedzin wiedzy. Wszystko wskazuje na to, że jest to ulubiona gra naszej młodzieży. Chętnie biegali po podwórku w poszukiwaniu numerków i bez większych problemów odpowiadali na pytania, które miały utrwalić ich wiedzę zdobytą w szkole.
Po „50-tce” przyszła pora na uprzątnięcie pokoi i powrót do domu.

Magdalena Staniaszek
Zbigniew Komor
Alicja Doncer