forex trading logo
Ulti Clocks content

Wyszukaj w serwisie

Wyszukaj w sieci

Stronę odwiedziło

Odsłon : 42161

W tej chwili gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Zespół Szkół w Szumowie

ul. Szkolna 14

18-305 Szumowo

Tel (86) 476 80 18

Fax (86) 476 90 86

adres strony: www.szkolaszumowo.pl

e-mail: zsszumowo@wp.pl

Zespół Szkół w Szumowie na mapie


Zespół Szkół w Szumowie
Włączamy się do ogólnoplolskiej kampanii "Zaczytani" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 15 września 2014 20:16

Lubić czytanie - to znaczy godziny nudy, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości...

Monteskiusz

Motto to, podobnie jak wiele innych, promuje ogólnopolską kampanię „Zaczytani”.  W ramach tego projektu zbieramy książki dla dzieci, które przekazywane są do szpitali na oddziały dziecięce, do świetlic, rodzinnych domów dziecka oraz hospicjów.  Na terenie  całego  kraju powstają punkty zbiórek, do których można przynosić książki zarówno nowe, jak i używane, lecz w dobrym stanie.

Do kampanii przyłączył się również nasza szkoła, w której został stworzony trzeci
w województwie podlaskim punkt zbiórki. W szkole koordynatorkami projektu „Zaczytani” są Panie Lucyna Selerowska oraz Małgorzata Sówka.

Zapraszamy zatem do przyłączenia się do tej ogólnopolskiej akcji. Na pewno każdy z nas posiada książki, których już nie czyta lub z których „wyrośliśmy”, a są ciągle w dobrym stanie. Wystarczy przynieść je do biblioteki szkolnej lub bezpośrednio do Pani Małgorzaty Sówki, a one przekażą je organizatorom kampanii.

Do włączenia się w akcję zapraszamy również przedsiębiorców, którzy mogą nas wesprzeć poprzez zakup książeczek i dostarczenie do naszego punktu zbiórki.

Szczegółowe informacje na temat ogólnopolskiej kampanii „Zaczytani” można uzyskać  na stronie internetowej organizatora kampanii:  http://zaczytani.org/

 

Małgorzata Sówka i Lucyna Selerowska

– koordynatorki akcji w ZS w Szumowie

 
Pożegnań nadszedł czas... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 17:26

,,Wszystko ma swój czas,
I jest wyznaczona godzina
Na wszystkie sprawy pod niebem...”
(Księga Koheleta 3,1-3)

Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy społeczność naszej szkoły z ulgą powitała upragnione wakacje. Uczniowie ubrani odświętnie i z uśmiechem na twarzach przekroczyli próg szkoły w dniu 27.czerwca 2014r. Dla niektórych z nich to ostatni dzień w jej murach. Mowa o gimnazjalistach, którzy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Inni uczniowie cieszyli się z cenzurek promujących ich do kolejnej klasy. Najszczęśliwsi byli ci, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody z rąk Pani Dyrektor. Jeden z uczniów będący w tym roku szkolnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego otrzymał nagrodę książkową za swoje osiągnięcie. Jest nim Marcin Dąbrowski, tegoroczny absolwent szkoły podstawowej.
Szóstoklasiści, kończąc szkołę podstawową, po wakacjach powrócą już jako ,,pierwszaki” gimnazjum. To właśnie oni i ich starsi koledzy z gimnazjum, kończący ten etap edukacyjny, przygotowali część artystyczną, podczas której złożyli podziękowania swoim nauczycielom i wychowawcom. Nie zabrakło też życzliwych słów pod adresem rodziców, wobec których wyrazili wdzięczność za wspieranie ich w trudnej drodze zdobywania wiedzy.
Podczas uroczystości Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim uczniom, którzy skończyli kolejny rok szkolny na drodze swojej edukacji. Szczególne słowa skierowała do tegorocznych absolwentów, którym pogratulowała ukończenia szkoły. Przy okazji zakończenia roku szkolnego Pani Dyrektor w swoim przemówieniu zwróciła się do władz Gminy Szumowo, reprezentowanych na apelu przez Skarbnika Gminy, Panią Halinę Dmochowską, dziękując za wszelkie wsparcie udzielane podczas realizacji wielu inwestycji na terenie szkoły. Nie zabrakło podziękowań pod adresem Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Szumowie, który po raz drugi przyjął rolę Mecenasa Wiedzy w kolejnej edycji kampanii społecznej „Czytam, więc wiem”. W swoim wystąpieniu Pan Prezes Edward Lipiński podziękował za zaproszenie na uroczystość zakończenia roku szkolnego, a także życzył wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły zasłużonego wypoczynku w czasie wakacji.
Podczas apelu głos zabrała Przewodnicząca Pady Rodziców, Pani Iwona Zaremba, która w imieniu wszystkich rodziców podziękowała nauczycielom za ich całoroczną pracę, a uczniom pogratulowała wyników w nauce, jak powiedziała: ,,..najlepszych na miarę waszych możlwości...”
Nie zabrakło też życzeń Proboszcza Parafii Szumowo Księdza Kononika Sławomira Grodeckiego, który w swoim wystąpieniu zwrócił się do uczniów naszej szkoły, gratulując im osiągnięć w mijającym roku szkolnym.
Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymn szkoły. Po apelu odbyły się spotkania poszczególnych klas z wychowawcami.

Katarzyna Dmochowska
Elżbieta Kotomska
Gabriela Leszczyńska

 
Wakacje tuż, tuż PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 17:25

Jeszcze tylko kilka dni i długo oczekiwany odpoczynek. Zanim jednak wszyscy będą mogli skorzystać z uroków przyrody i zrelaksować się po wytężonym czasie nauki Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom udział w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach w ramach Tygodnia Kultury Uczniowskiej. Wśród atrakcji znalazło się między innymi przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”.
Bajkę, dla swoich rówieśników, przygotowały wszystkie dzieci ze Srebrnego Borku.
W świat baśni wprowadzali narratorzy: Weronika Grabowska, Dominika Broniek i Daria Zakrzewska. W rolę Śnieżki wcieliła się Wiktoria Urbanik, a królewicza zagrał Xavier Grabowski. W sztuce wystąpiła zła królowa - Emilia Święcka, myśliwy - Magdalena Urbanik. Śnieżka miała przyjaciół: krasnoludki - to uczniowie klasy I oraz zwierzątka - dziewczynki
z zerówki. Mali aktorzy doskonale wcielili się w postacie bajkowe, o czym świadczyło zaciekawienie i cisza na widowni.
Walory występu podniosły dekoracje, kolorowe stroje i  rekwizyty, które przygotowali rodzice uczniów.
Wszystkim podobał się występ, który został nagrodzony gromkimi brawami.
Po przedstawieniu głos zabrała pani wicedyrektor Anna Dąbrowska-Komor, która podziękowała aktorom i wychowawcom za przedstawienie oraz życzyła wszystkim zgromadzonym spokojnych i bezpiecznych wakacji oraz wielu nowych przyjaciół.
Z pewnością na długo uczniowie zapamiętają ten dzień, jeden z ostatnich, przed wakacyjnym odpoczynkiem, w szkole.
Beata Konopka
Dorota Trzeciak

 
„Najważniejsza jest rodzina – tu się życie twe zaczyna” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 17:21
Dnia 29.05.2014r. w szkole w Srebrnym Borku odbyła się uroczystość
z okazji Dnia Rodziny pod hasłem :„Najważniejsza jest rodzina – tu się życie twe zaczyna”.
Przybyli na nią rodzice, rodzeństwo i kuzyni. Wyjątkowymi gośćmi były: p. dyrektor Bożena Kosobudzka oraz  pani Maria Libuda - przyjaciel szkoły, która wiele serca i pracy włożyła pomagając w szyciu dekoracji i strojów. Pani Dorota Trzeciak powitała przybyłych gości.
Uroczystość składała się z trzech części. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem„Królewna Śnieżka”, do obejrzenia którego zaprosiła Weronika Grabowska. W świat baśni wprowadzali narratorzy: Dominika Broniek i Daria Zakrzewska. W rolę Śnieżki wcieliła się Wiktoria Urbanik, a królewicza zagrał Xavier Grabowski. W sztuce wystąpiła zła królowa - Emilia Święcka, myśliwy - Magdalena Urbanik. Śnieżka miała przyjaciół: krasnoludki - to uczniowie klasy I oraz zwierzątka - dziewczynki z zerówki. Mali aktorzy poważnie potraktowali swoje role i z wielkim przejęciem angażowali się na scenie. Widzowie podziwiali ich talenty aktorskie i piosenkarskie, a następnie nagrodzili występ gromkimi brawami.
Walory występu podniosły dekoracje, kolorowe stroje i  rekwizyty, w których przygotowaniu pomagali rodzice uczniów.
Po krótkiej przerwie uczniowie przedstawili krótką część artystyczną, w której wierszami
i piosenkami podkreślili rolę rodziny w naszym życiu oraz wyrazili swoją miłość
i wdzięczność rodzicom. Otrzymane brawa świadczyły o tym, że ta część również  podobała się zgromadzonym gościom.
Następnie dzieci wręczyły swoim najbliższym własnoręcznie przygotowane upominki
- „Lato zamknięte w słoiku” i złożyły im życzenia.
Część artystyczna zakończyła się układem tanecznym do melodii „Antique – opa, opa”, który
wywołał wśród zgromadzonych radość i uśmiech i został nagrodzony brawami.
Następnie pani dyrektor złożyła życzenia rodzicom oraz wyraziła swoje uznanie
i podziękowała za ogromne zaangażowanie w życie szkoły.
Kolejnym punktem spotkania był poczęstunek przygotowany przez rodziców. Niespodzianką był tort, upieczony przez panią Iwonę Walerzak.
Nauczycielki podziękowały gościom za spotkanie w miłej, serdecznej atmosferze
i pożegnały gości.
Organizatorzy:
B. Konopka
D. Trzeciak
 
Interaktywne warsztaty teatralne Talent Show PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 25 czerwca 2014 10:59

11 czerwca 2014r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w interaktywnych warsztatach teatralnych pt.: Talent Show zorganizowanych przez Teatr Show.Ta ciekawa impreza edukacyjna dostarczyła uczniom wiedzy na temat charakterystycznych cech przekazów audiowizualnych

i elementów składających się na widowisko teatralne i filmowe. A przy okazji wszyscy dobrze się bawili.

Zobaczcie, jak wyglądały zajęcia. Zapraszamy na krótką relację filmową.
teatr show talent show Zambrów

 


Małgorzata Brodecka


 
Byliśmy, zwiedziliśmy, podobało nam się – relacja z wycieczki do Niemiec PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 24 czerwca 2014 18:22

Piątek, 13 czerwca 2014r. godz. 7.00 – cała grupa czeka gotowa do wyjazdu. Cała grupa, czyli 44 uczniów Zespołu Szkół w Szumowie oraz 3 opiekunki, panie Anna Dąbrowska-Komor, Magdalena Staniaszek i organizatorka wycieczki Małgorzata Sówka. Czekamy na patrol policyjny który skontroluje nasz autokar. Wreszcie ok. godziny 8.00 ruszamy. Pilotka wycieczki, pani Małgosia, przedstawiła nam kierowców: pana Mariusza i Pana Sławka oraz program wycieczki. Mimo że to piątek, 13-go humory nam dopisują i jakoś nikt nie wierzy w przesądy.

Około godziny 14.00 dotarliśmy do deszczowego i chłodnego Poznania. Takiej aury nie spodziewaliśmy się, gdyż pogoda rano była bardzo ładna. Nasze cieplejsze ubrania i kurtki leżały spakowane głęboko w walizkach. Poznań zwiedzaliśmy zatem przebiegając od zabytku do zabytku w przerwach między opadami. Pani przewodniczka podała nam najważniejsze informacje dotyczące miasta. Poznań ma już ponad 1000 lat i zamieszkuje w nim ok. 600 tyś. mieszkańców. Na przełomie VIII i IX wieku na Ostrowie Tumskim powstał gród obronny, który w X wieku stał się obok Gniezna jednym z głównych ośrodków państwa Piastów. Właśnie tutaj odbył się chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów.

Najważniejszym budynkiem na Starym Rynku jest Ratusz, który słynie m.in. z trykających się koziołków. Ukazują się one w południe i stanowią jedną z największych atrakcji miasta. Po południowej stronie Ratusza ciągnie się szereg kolorowych domków. To tak zwane kamieniczki budników, które stanowią bardzo rzadki przykład średniowiecznej, szeregowej zabudowy targowej. W średniowieczu stały tu drewniane budy, w których sprzedawano wędzone i solone ryby, sól, świece i pochodnie oraz niektóre przedmioty codziennego użytku.

Poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Budowa należącej do jezuitów świątyni, rozpoczęła się w 1651 r. i trwała ponad 50 lat. Wnętrze świątyni zachwyca bogactwem formy i pełnym przepychu wystrojem.

Po dwugodzinnym zwiedzaniu Poznania wyruszyliśmy do miejsca naszego noclegu, czyli do Torzymia. Około godziny 20.00 byliśmy już po kolacji i rozpakowywaliśmy nasze bagaże. Trzy noce mieliśmy spędzić w sympatycznym hoteliku „U Sosny”. Zakwaterowani zostaliśmy w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami i telewizorami. Do dyspozycji mieliśmy stół do tenisa, piłki do koszykówki oraz PSP. Ucieszyliśmy się szczególnie z telewizorów, gdyż dzięki temu mogliśmy oglądać wieczorne rozgrywki piłkarskie  w Brazylii.

W sobotę już o 7. 30 byliśmy w drodze. Przed nami Poczdam, miasto we wschodnich Niemczech położone nad rzeką Hawelą. My zwiedzimy jeden z najsłynniejszych zabytków Poczdamu, czyli zespół parkowo-pałacowy Sanssouci z XVIII wieku, będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac jest dawną rezydencją cesarską. Otoczony jest zabytkowymi barokowymi ogrodami o łącznej powierzchni ok. 300 ha. Pani Ela, nasza przewodniczka, oprowadziła nas po wybudowanym przez Fryderyka II Wielkiego Pałacu Neue Kammern oraz opowiedziała nam o ogrodach podczas długiego spaceru. Na szczęście pogoda tym razem dopisywała!

Z Poczdamu pojechaliśmy do stolicy Niemiec, Berlina. Po drodze pani Ela opowiedziała nam o najważniejszych faktach związanych z Berlinem. Dowiedzieliśmy się, że żyje tu ponad 3 mln mieszkańców, a miasto jest trzecim pod względem wielkości miastem w Unii Europejskiej. Nasz spacer rozpoczęliśmy przy słynnym berlińskim dworcu Zoo – Bahnhof Zoo - znanym m.in. z książki „My dzieci z dworca Zoo”, na podstawie której nakręcony został film. Zatrzymaliśmy się przy kościele pamięci cesarza Wilhelma (die Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), który jest znakiem rozpoznawczym Berlina, potem przeszliśmy obok tzw. Bramy Słoni „Elefantentor“, kolumny zwycięstwa, której zwieńczeniem jest posąg bogini Viktorii. Aby dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać 285 stopni schodów. Dalej dotarliśmy do siedziby prezydenckiej – pałacu Bellevue, otoczonego 20-hektarowym parkiem, minęliśmy halę kongresową zwaną Domem Kultur Światowych oraz dzwonnicę z 68 dzwonami. I tak doszliśmy do siedziby parlamentu niemieckiego, czyli do Reichstagu, znajdującego się niedaleko od słynnej Bramy Brandenburskiej, która do 1989 roku była symbolem podziału Berlina, a obecnie stanowi symbol zjednoczenia Niemiec. Przy Bramie Brandenburskiej pani Ela opowiedziała nam trochę o jej znaczeniu dla Niemiec i Niemców. Wróciliśmy do dworca Zoo, gdzie mogliśmy dokonać zakupu pamiątek z Berlina na znajdującym się tam pasażu handlowym. Pożegnaliśmy się z panią Elą i wyruszyliśmy na podbój centrum handlowego A10. Dla niektórych to dopiero była wyprawa – wyprzedaże w markowych sklepach. Bluzeczki po 3 euro w H&M były większą rewelacją niż wszystkie zabytki razem wzięte.

Niedziela – długo oczekiwany przez wycieczkowiczów dzień. Dziś Wyspa Tropikalna! Nawet nikt nie marudził, że pobudka o 6.30. O 10.00 byliśmy na miejscu. Przed nami siedmiogodzinna zabawa w tropikalnym parku rozrywki i wypoczynku. Wyspa mieści się w byłej hali produkcyjnej sterowców, największym samonośnym hangarze świata, ma 360 metrów długości, 210 metrów szerokości, 107 metrów wysokości i łączną pojemność 5,5 milionów metrów sześciennych. Koszty budowy hali wyniosły około 78 milionów euro. Wewnątrz hali panuje temperatura 26 °C, co w połączeniu z wilgotnością powietrza wynoszącą około 64% tworzy tropikalny mikroklimat. W hali znajduje się największy las tropikalny świata pod dachem z roślinnością tropikalną. Do dyspozycji mieliśmy kompleks basenowy, zjeżdżalnie, plażę, na której można było się opalać dzięki przepuszczającej promienie słoneczne specjalnej folii, bary i restauracje. Można było zwiedzić Wioskę Tropikalną i zakupić pamiątki. Czas płynął nam tu za szybko. O 18.00 wracaliśmy już do Torzymia. Po kolacji trzeba było spakować bagaże, gdyż przed nami ostatni dzień wycieczki. Niestety!

W poniedziałek pobudka, jak zwykle o godz. 6.30. Po śniadaniu wyruszyliśmy znów do Berlina. Tym razem naszym celem był Mur Berliński, a właściwie jego pozostałości. Pani Ela – nasza przewodniczka, opowiedziała nam trochę o geografii Niemiec, ich sytuacji gospodarczo-politycznej oraz historii. Dowiedzieliśmy się zatem, co się stało z Niemcami po zakończeniu II wojny światowej i w jakim celu wybudowano Mur Berliński, którego budowę rozpoczęto w 1961 roku. Mur o długości 155 km, wysoki na prawie 4 metry, naszpikowany drutami kolczastymi stał się betonową granicą rozdzielającą wiele rodzin na długie lata. Wzdłuż granicy wzniesiono 302 wieże wartownicze, na których zainstalowano reflektory. Dookoła rozciągała się zaminowany pas ziemi, zwany strefą śmierci. Ponadto mur patrolowały również psy, umocowane smyczami na biegnącym nad ziemią drucie. Do roku 1989, kiedy to mur został zburzony, zginęło tu 130 osób, które próbowały uciec do Berlina Zachodniego. Po tej smutnej lekcji historii zrobiliśmy sobie przejażdżkę najsłynniejszą ulicę Berlina „Unter den Linden”, czyli „pod lipami”. Na ulicy tej znajduje się mnóstwo różnych zabytków, muzeów oraz sklepów. Na końcu tej promenady stoi pomnik króla Fryderyka Wielkiego. Dalej autobus mija Babelsplatz, katedrę św. Hedwigi, Niemieckie Muzeum Historyczne, w którym znajduje się miejsce pamięci ofiar wojen, mijamy berlińską katedrę, pomnik praojców komunizmu, czyli Marksa i Engelsa, fontannę Neptuna i kościół św. Maryi Panny. Przejeżdżamy obok słynnej wieży telewizyjnej (Fernsehturm), mającej 368 m wysokości. W obracającej się kopule na szczycie wieży znajdują się restauracje, a z platformy widokowej można podziwiać Berlin. Podróż kończymy na Placu Poczdamskim. Tu wjeżdżamy najszybszą w Europie windą na wysokość ponad 100 metrów, by podziwiać panoramę Berlina i jeszcze raz przypomnieć sobie miejsca, w których byliśmy. Plac Poczdamski jest jednym z najdroższych miejsc w Berlinie. Tu znajduje się Aleja Gwiazd, a niektóre gwiazdy mają tu swoje mieszkania, np. Angelina Jolie.

Po pożegnaniu z panią Elą, na życzenie damskiej części uczestników wycieczki, udaliśmy się do znanego nam już centrum handlowego A10, w wiadomym celu. Do hotelu wróciliśmy jeszcze na obiad, a potem już prosto do Szumowa!

Podczas wycieczki miały miejsce pewne wydarzenia, które nie były przewidziane w programie oraz nie miały związku ze zwiedzaniem, ale na pewno sprzyjały integracji i urozmaicały wyjazd. Do jednego z nich należały 15-te urodziny Grzegorza Kaliszewskiego, które wypadały w poniedziałek. O tym fakcie poinformowały mnie dzień wcześniej Malwina Kurpiewska, Paulina Radziejewska i Paulina Godlewska. Ustaliłyśmy, że zrobimy Grzesiowi niespodziankę. W A10 zakupiłyśmy ciasto, szampana bezalkoholowego oraz świeczki. Przy obiedzie cała grupa złożyła Grzesiowi życzenia, odśpiewaliśmy „Sto lat”, zjedliśmy ciasto i wypiliśmy szampana. Tego Grzegorz się nie spodziewał. 100 lat Grzesiu! Mam nadzieję, że zapamiętasz te urodziny na długo.

W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wycieczki stwierdzili jednoznacznie, że w przyszłym roku szkolnym też jedziemy. A gdzie? Może do Wiednia? Zobaczymy.

Małgorzata Sówka

 
« pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia »

Strona 1 z 9

Zapraszamy do galerii

Pokaz slajdów

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Środa
17 Września 2014
Imieniny obchodzą
Ariadna, Dezyderiusz, Drogosław,
Franciszek, Hildegarda, Justyn, Justyna,
Lambert, Lamberta, Narcyz, Teodora

Do końca roku zostało 106 dni.
Zodiak: Panna


Nowości na stronie

Najczęściej czytane


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.